Nowelizacja KPC – własność intelektualna

O co chodzi?

Nowelizacja KPC- własność intelektuala

Własność intelektualna jest jednym z tych zagadnień, które są nam bliskie, ale nie zawsze rozumiemy o co tak naprawdę chodzi. Często spory zawisłe przed sądem kończyły się ugodami. Wynikało to z tego, że wielokrotnie sądy nie czuły się na siłach do rozpoznawania takich spraw. Trzeba wskazać że sprawy zaczęły się pojawiać po roku 1990, a w ostatnim dziesięcioleciu ich liczba się nasiliła. Dlatego też ustawodawca w dniu 13 lutegu 2020 uchwałił ustawę o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. W uzasadnieniu projektu tej ustawy wskazano, że dotychczasowe duże rozproszenie spraw z zakresu własności intelektualnej z pewnością nie sprzyjało kształtowaniu się wyspecjalizowanej kadry w tym obszarze. Celem regulacji jest zatem stworzenie sędziom, w ramach istniejących struktur sądowych, możliwości specjalizacji w zakresie własności intelektualnej oraz utworzenie wyspecjalizowanych jednostek w sądach okręgowych i apelacyjnych. [1]

Ustawa ta ma na celu stworzenie specjalistycznych sądów własności intelektualnej. W sądach tych będzie orzekała wyspecjalizowana kadra posiadająca wiedzę w zakresie przedmiotu orzekania. Ma to sprawić, że sprawy będa rozpoznawane przez osoby które zajmują się tą problematyką na co dzień.

Zamiana jest bardzo obszerna w tym artykule skupię sie tylko na najważniejszych aspektach nowelizacji która wchodzi 1 lipca 2020.

Sprawa z zakresu prawa własności intelektualnej

Ustawodawca wprowadził nowy dział w kpc zatytułowany Postępowanie w sprawach własności intelektualnej. Już w pierwszym przepisie tj., art 47989 wskazał co to jest sparwa z zakresu własności intelektualnej.

Art. 47989. § 1. Przepisy niniejszego działu stosuje się w sprawach o ochronę praw autorskich i pokrewnych, o ochronę praw własności przemysłowej oraz o ochronę innych praw na dobrach niematerialnych (sprawy własności intelektualnej).

§ 2. Sprawami własności intelektualnej w rozumieniu niniejszego działu są także sprawy o:

1) zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji;

2) ochronę dóbr osobistych w zakresie, w jakim dotyczy ona wykorzystania dobra osobistego w celu indywidualizacji, reklamy lub promocji przedsiębiorcy, towarów lub usług;

3) ochronę dóbr osobistych w związku z działalnością naukową lub wynalazczą. [1]

Wskazana definicja legalna jest spójna z rozumieniem pojęcia własność intelektualna w doktrynie prawa. Prawodawca odwołał się w szczególności do art. 2 pkt 8 Konwencji o ustanowieniu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej z dnia 14 lipca 1967 r. W przepisie tym zawarto bardzo szerokie wyliczenie różnych przykładów praw własności intelektualnej.

Sąd Właściwy dla spraw własności intelektualnej

Co istotne ustalono, że sądami właściwymi będą sądy okręgowe. Jednak w przypadku spraw dotyczących programów komputerowych, wynalazków, wzorów użytkowych, topografii układów scalonych, odmian roślin oraz tajemnic przedsiębiorstwa o charakterze technicznym sytuacja jest inna. Dla takich spraw właściwy będzie Sąd Okręgowy w Warszawie. Jest to właściwośc wyłączna. Nadto również ustawa wprowadza przymus adwokacko-radcowski w sprawach prowadzonych w tym postępowaniu. Wyjątkiem są sprawy poniżej 20 000 zł., gdzie nie będzie wymagany przymus adwokacko-radcowski.

Inne zagadnienia

Wskazana nowelizacja zawiera wiele rozstrzygnięć co do postępowania dowodowego.Wprowadza do postępowania cywilnego nowe postępowanie odrębne, regulując również aspekty dowodowe. Zmiany są na tyle obszerne, że wymagają odrębnego wpisu na blogu. Wpis ten ukaże się niebawem.

Źródła

[1] Projek ustawy z dnia 13 lutego 2020 roku o zmianie ustawy kodeks postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw (pełny tekst projektu i uzasadnienia tutaj)